رولیک نوار نقاله

انواع رولیک نوارنقاله

 

طراحی و ساخت انواع دستگاه های کانوایر ( نوار نقاله ) ، غلطک و رولیک ، پایه رولیک ، روکش لاستیکی انواع غلطک

 • انواع رولیک های فلزی پرسی
 • انواع رولیک های استیل
 • انواع رولیک های گالوانیزه
 • انواع رولیک های ضربه گیر
 • انواع رولیک های برگشت
 • انواع رولیک های صنعتی و تخصصی
 • انواع رولیک های تعویضی جوشی

   

رولیک پرسی:

رولیک پرسی یکی از پرمصرف ترین قطعات نوار نقاله است که در طراحی سیستم های انتقال بیشترین کاربرد را دارد، یکی از علل مصرف زیاد این غلتک نوار نقاله قیمت پایین این محصول و کاربرد آسان آن می باشد. رولیک های پرسی در سیستم های انتقال بیشترین کارایی را داشته و در سیستم هایی که نیاز به حمل و نقل مواد از نقطه ای به نقطه ی دیگر باشد، رولیک جزء قسمت های اصلی بوده و نقش اساسی ایفا می کند.

 رولیک های پرسی در قطر های مختلف و سایز بندی 60 ، 76 و 90 میلی متر در صنایع معدن و شن و ماسه، انتقال محصولات سنگین و خط تولید بیشترین مصرف را داشته و در یک پک و بسته کاملا پرس شده تحویل مشتری می گردد. لازم به ذکر است دلیل تفاوت قیمت بیشتر در رولیک های پرسی، استفاده برخی همکاران از بلبرینگ کهنه و سوء استفاده از اعتماد شما مشتریان محترم می باشد.

 

رولیک جوشی یا رولیک تعویضی :

رولیک جوشی نوعی از رولیک های نوار نقاله است که نسبت به نوع پرسی، از قیمت بالایی برخوردار می باشد. و نسبت به رولیک پرسی طول عمر بیشتری دارند، چرا که براحتی میتوان این رولیکها را روغن کاری کرد و همچنین بدلیل وجود برخی از قطعات در طراحی داخلی آن از ورود گرد و غبار به داخل آن ممانعت می کند. و امکان تعویض قطعات در این غلتک ها به آسانی صورت می پذیرد و مجبور به کنار گذاشتن کل قطعه نیستید .

 

 مشخصات فنی رولیک تعویضی :

 • شفت از نوع ترانس یا آلیاژهای ck45 .
 • هوزینگ با نافی بلند داری سیت بندی جهت جلوگیری از گرد و خاک .
 • لوله st37 بدون درز
 • بلبرینگ از نوع سایز های 6204 و 6205 و 6206 .

 

رولیک برگشت زیر

مشخصات رولیک برگشت زیر :

 • رولیکهای برگشت (Return roller) ها در قسمت برگشت نوار نقاله، از قسمت تخلیه بار به قسمت بارگیری استفاده می شوند، وظیفه اصلی این رولر ها نگه داشتن نوار بازگشتی است که به دو صورت افقی و V شکل اجرا می شود؛ تیپ V وی شکل برای تحمل نوار های سنگین مناسب تر است .
 • در صورت وجود ذرات ساینده بر روی نوار و به جهت جلوگیری از آسیب دیدن رولیک های برگشت، از رولیک های برگشت با رینگهای لاستیکی استفاده می شود که رینگ های لاستیکی روی بدنه ی آن ها با فاصله نصب شده اند و به ریزش مواد ساینده و دور شدن از تسمه نقاله نیز کمک می کنند.

 

رولیک فلزی :

                             

غلتک رفت، رولیک های فلزی می باشند که بدون روکش لاستیکی مورد استفاده قرار می گیرند و از پایه ای ترین انواع رولیک در نوار نقاله های صنعتی محسوب می شوند. رولیک های رفت عمر مفیدشان تا زمانی است که سطح خارجی لوله بدنه آنها به پوسته ای نازک تبدیل گردد در این شرایط رولیک باید توسط رولیکی جدید جایگزین شود با این وجود شرط لازم برای رسیدن به این عمر کاری در رولیک ها استفاده از بیرینگ و سیستم آب بندی مناسب می باشد. همچنین گردش رولیک ها می بایست تا حد قابل قبولی روان باشد چرا که در هنگام راه اندازی اولیه فشار زیادی به سیستم گردانده تحمیلمی نماید.

 

رولیک راهنما (رولیک نوارنقاله):

مشخصات رولیک راهنما :

نوعی از رولیک می باشد که کنار نوار نقاله قرار گرفته است و وظیفه هدایت نوار و خارج نشدن آن را دارد . مکان قرار گیری رولیک راهنما در قسمت فوقانی ساپورت ها می باشد و وظیفه جمع کردن نوار و ایجاد دیوار در لبه ی نوار را دارد که موجب می شود شکل نیم دایره ی مقطع نوار کامل گردد و همچنین از ریزش مواد جلوگیری شود، علاوه بر این رولیک راهنما (Guide roller) نوار را در مسیر خود نگه داشته و اجازه ی انحراف از مسیر را به آنها نمی دهند. در رولیک های خود تنظیم (راهنما)، رولیک های رفت و برگشت مانع از خارج شدن تسمه از محور می شوند. به منظور حفظ تعادل کانوایر، این رولیک ها می بایست در فواصلی مناسب جهت تنظیم تسمه قرار گیرند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت تماس بگیرید.

به منظور جلوگیری از خارج شدن احتمالی تسمه نقاله از رولیک های راهنما استفاده می کنند. معمولا یک طرف این رولیکها بسته هست و دمای کاری بین -10 تا +90 درجه سانتی گراد می باشد. جهت ثبت سفارش و مشاوره با همکاران ما در واحد فروش تماس بگیرید .

 

رولیک ضربه گیر:

رولیک ضربه گیر به دلیل حساسیت بالایی که دارند برای جاهایی که امکان ریزش مواد و یا هر چیز دیگری وجود دارد

استفاده می شود. این رولیک ها به دلیل داشتن لاستیک درجه یک و حجیم باعث می شود لرزش آن به حداقل برسد.

موارد استفاده از غلطک ضربه گیر :