تیکنر

تیکنر ها (Thickeners)

 

تیکنر ها از واحد های کلید در فرآیند های عملیاتی فرآوری مواد معدنی می باشند و برای جداسازی ذرات جامد از مایع استفاده می شوند. در تیکنر دوغاب ورودی بعد از جداسازی به صورت دو جریان مجزا بالاسری حاوی آب زلال و جریال پایینی حاوی ته ریزی از دوغاب با درصد جامد بالا تقسیم می شود.

مجموعه آکام آمادگی خواهد داشت ضمن تأمین انواع تیکنر ها با قطر های مختلف بر اساس درخواست کارفرما، طراحی و سایزینگ تیکنر طبق پارامتر های مورد نظر مشتری را نیز انجام دهد.

 

بخش محرک (Unit Drive)

در واقع می توان از این قسمت به عنوان قلب تیکنر نام برد. شرکت آکام با توجه به سایز و قطر تیکنر دو نوع قسمت محرک کلی را طراحی نموده که با تغییر مشخصات موتور و گربکس نیروی لازم جهت درگ پاروبک های تیکنر را فراهم می سازد.

بخش های محرک طراحی شده توسط شرکت در دو نوع کلی Shaft Drive و Multi Pinion می باشد، که در هر دو مدل در انتهای سیستم انتقال قدرت به محور مرکزی تیکنر از یک Slewing Bearing استفاده شده است و در هر دو مدل جهت کارایی بهتر و عمر بالاتر آن، طراحی به صورتی است که تمامی چرخ دنده ها و تجهیزات انتقال قدرت در یک حمام روغن قرار می گیرد، تا از هر گونه آلودگی احتمالی و خوردگی بین چرخ دنده ها جلوگیری به عمل آید.

چاهک خوراک (Feed Well)

یکی از مهمترین قسمت های تیکنر که تاثیر بسزایی در کارایی و بهبود عملکرد تیکنر دارد مجموعه چاهک خوراک می باشد. شرکت آکام با توجه به تجهربه چندین ساله در زمینه طراحی، ساخت و نصب و راه اندازی تیکنر های معدنی، جهت کاهش مصرف موارد منعقد کننده (Flocculant) و افزایش بهره وری تیکنر برای اولین بار در ایران با استفاده از تکنولوژِ CFD اقدام به بهینه سازی شکل و ابعاد چاهک خوراک نموده است که این امر باعث می گردد :

-        افزایش درصد گل خروجی از انتهای تیکنر

-        افزایش شفافیت آب خروجی از لاندر تیکنر

-        کاهش مصرف فلوکولانت

کاهش مصرف فلوکولانت از دو جهت اهمیت خواهد داشت:

1-   از لحاظ اقتصادی که هزینه تولید را در دراز مدت کاهش می دهد.

2-   آب خروجی تمیز تر و حاوی مقادیر کمتر مواد شیمیایی است که جهت مصرف دوباره برای خط تولید مناسب تر می باشد.

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :